Frančiškovi bratje in sestre smo na dan državnosti 25. junija 2026 v osrednjem Marijinem romarskem svetišču na Brezjah pripravili osrednje praznovanje 800. letnice Frančiškovega prehoda iz zemeljskega v večno življenje. To slovesnost smo poimenovali Frančiškov odmev. S tem smo hoteli spomniti in obenem opozoriti, da odmevna je Frančiškova beseda, zlasti pa njegov zgled danes.

Somaševanje je vodil in pridigal minoritski izmirski nadškof metropolit msgr. Martin Kmetec.

Ker smo ravno ta dan praznovali 35-letnico samostojnosti naše države Republike Slovenije, so člani FRAMA pred začetkom maše ob daritveni oltar na trgu pred brezjansko baziliko prinesli slovensko zastavo, zapeli pa smo tudi našo državno himno.

Vse zbrane na Brezjah, med njimi ljubljanskega nadškofa metropolita msgr. Stanislava Zoreta, frančiškanskega provinciala p. dddr. Christiana Gostečnika, minoritskega provinciala p. Milana Kosa, redovne predstojnike in predstojnice, predsednika Konference redovnih ustanov v Sloveniji salezijanca g. Petra Končana, vse člane OFS in druge romarje, je na začetku maše pozdravil kapucinski provincial p. Primož Kovač.

Nadškof p. Martin Kmetec je v nagovoru poudaril, da je sv. Frančišek je še vedno živ, še vedno je med nami in sicer kot naš sveti priprošnjik, med nami je s svojim svetlim zgledom življenja po evangeliju, med nami je s svojo duhovno dediščino; z dediščino, ki so jo bratje in sestre njegovega reda zapustili zgodovini skozi stoletja, ko so po njegovem zgledu šli po svetu in oznanjali evangelij.

Zapustil nam je dediščino svojega sporočila, utemeljeno na pričevanju, na zvestobi evangeliju, na ljubezni do Kristusa, ki je Frančiška vodila k temu, da je živel globok odnos do Križanega, se mu pustil pretvoriti in ga je posnemal v svojem življenju.

Nadškof Stanislav Zore je pred molitvijo očenaša posebej spomnil na to, kako zbrano in spoštljivo je k nebeškemu Očetu molil Frančišek Asiški. Zbrane je povabil, naj sledijo njegovemu zgledu v priprošnji k neizmerno ljubečemu, usmiljenemu in dobremu Očetu. Pa tudi, naj s to molitvijo in drugimi vstopijo v »Frančiškovo šolo molitve«. V odprtosti, ponižnosti in hvaležnosti v »Jezusovem duhu in srcu«.

Minoritski provincial p. Milan Kos pa je pred pozdravom miru in sprave priporočil romarjem, naj se zavzemajo za mir, odpuščanje in resnično sprave med seboj in v svetu v zahtevnih časih in razmerah.

Maši in blagoslovu z relikvijami sv. Frančiška Asiškega je sledil kratek odmor, nato pa igra Frančiškovi otroci gredo v Assisi, za katero je besedilo napisala Alenka Liebhart; zaigrali so jo mladi in otroci iz Škofje Loke in Štepanje vasi v Ljubljani.

V popoldanskem delu praznovanje se je odvijal festival pesmi, posvečenih sv. Frančišku, molitev za domovino, pete litanije in blagoslov z Najsvetejšim.

Vsi navzoči smo čutili kako velik in blagoslovljen je bil ta dan in se vrnili v naše vsakodnevno življenje z željo, da bi Frančiškov odmev po nas odmeval vse dni našega življenja.

p. Milan Kos