Gospod se dotakne srca

Frančiškova izkušnja je izkušnja mnogih romarjev na poti vere. V nekem trenutku "začutimo", da nas Bog nagovarja na enkraten način.
Pripravljeni smo mu prisluhniti, prisluhniti klicu Njegove ljubezni.

Ko se je vrnil v Assisi, so ga nekega večera njegovi tovariši izvolili za voditelja zabave. Dali so mu na razpolago neomejena sredstva in Frančišek je pripravil bogato pojedino, kakor že večkrat. Ko so se najedli, so se odpravili ven. Tovariši so šli skupaj pred njim in prepevajoč hodili po mestu. On sam pa je kot vodja zabave v roki nosil žezlo in hodil nekoliko za njimi. Namesto da bi prepeval, je bil zatopljen v svoje misli. In glej, naenkrat se je Gospod dotaknil njegovega srca in ga napolnil s takšno sladkostjo, da se ni mogel premakniti niti govoriti.

Ko pa so se njegovi tovariši ozrli in videli, da je zelo zaostal, so se vrnili k njemu in ga z začudenjem obkrožili. Zdelo se jim je, da je bil popolnoma spremenjen. Eden izmed njih ga je vprašal: "Na kaj si mislil, da nisi prišel za nami? Si morda mislil, da bi se oženil?" Frančišek je odgovoril z jasnim glasom: "Resnico si povedal. Mislil sem na to, da vzamem nevesto, ki je plemenitejša bogatejša in lepša, kot ste jo kdaj videli!"

/.../ Postopoma se je začel odmikati posvetnemu hrupu in si prizadevati skrito sprejeti Jezusa Kristusa v svojo dušo skupaj z biserom, za katerega je bil pripravljen prodati vse svoje imetje, da bi ga lahko pridobil. Pogosto se je umikal s trgov in javnih prostorov, da bi skrivaj molil (prim. L3t III: 7-8).

Frančišek je našel dragocen biser, zaradi katerega se je bil pripravljen vsemu drugemu odreči. Kateri mlad človek si ne želi biti svoboden in se breztežno zazreti soljudem v oči, brez strahu, sramu, občutka krivde ali želje po posedovanju? Kdo si ne želi biti ljubljen, brezpogojno pripadati osebi, ki živi le zanj? Kateri mladenič ne sanja o tem, da bi se do konca razdal, razdrl spone krivičnosti, ki vkleščajo svet? Vse to lahko najdemo v Frančiškovem prizadevanju za slavo in viteštvo, v osvojitvi naklonjenosti zaročenke iz sanjskega gradu. Bog spremlja naša mladostna sanjarjenja. Ne zgraža se, nas ne poskuša "ozemljiti" niti se ne posmehuje naši naivnosti in postavljanju gradov v oblakih. Ravno obratno - vzame jih zelo resno, in če prisluhnemo Njegovim tihim navdihom, nas popelje na pot, ki močno preseže domišljijo mladostnih sanj.
Frančišku je namenil izkustvo drugačne vrste ljubezni, ki ni odvisna od bogastva in slave, ljubezen bodoče neveste Gospe ubožnosti. Gospod ga bo popeljal na pot, ki bo izpolnila vso njegovo lakoto po ljubezni; neugasljivo željo biti ljubljen takšen, kakršen je; biti brezpogojno ljubljen, brez dodatnih zahtev.
Kmalu bo našel takšno ljubezen vsepovsod: v sebi, drugih in stvarstvu okoli njega. Frančišek je odkril Boga, ki je Ljubezen - in Bog je vsepovsod:

"Hvaljen, moj Gospod, v vseh tvojih stvareh." (Hvalnica stvarstva)

Svetopisemski odlomki za osebno molitev

1 Jn 4, 10-19: Bog nas je prvi vzljubil

Iz 43, 1-5: Drag si v mojih očeh, spoštovan in te ljubim