Provincialni dan

Bratje Slovenske minoritske province smo 8. februarja 2021 dopoldne, na slovenski kulturni praznik, imeli svoj tradicionalni provincialni dan. Ker smo v tem času še vedno znotraj zdravstvenih ukrepov, ki nam omejujejo, da bi se srečali ter ga obhajali »v živo« in obenem gradili tudi bratstvo, smo ga izvedli preko družbenega omrežja oz. računalniške aplikacije zoom, ki omogoča vsaj sliko in zvok. Tako smo lahko bili vsaj virtualno povezani. Provincialni dnevi so običajno namenjeni trajni vzgoji bratov, zato je vsako leto temu primerno izbrana tema.

Letos se nam je ob izidu slovenskega prevoda prenovljenih Konstitucij vsebina kar sama ponudila. Zdelo se nam je primerno, da jih predstavimo bratom tako vsebinsko kakor oblikovno. Prov. minister p. Igor Salmič, ki se je udeležil izrednega generalnega kapitlja leta 2018, na katerem je bilo potrjeno novo, originalno besedilo v italijanskem jeziku, je kot prvi predstavil strukturo te naše tako imenovane minoritske »ustave« in nove vsebinske poudarke, ki jih je v njih zaslediti. Prav tako je izpostavil bogastvo duhovnih uvodov, ki izhajajo iz Frančiškovih osnovnih virov ter bistveno spremenjene člene glede na stare Konstitucije. Še posebej se je ustavil ob 3. poglavju, ki govori o bratstvu. 5. poglavje, ki govori o vzgoji, je predstavil p. Janez Kurbus. Osnutek poglavja je pripravila mednarodna komisija za vzgojo, ki je besedilo posredovala mednarodni komisiji za revizijo Konstitucij, katere član je bil p. Janez. Na koncu je p. Danilo Holc na kratko predstavil načrt in potek revizije besedila Konstitucij, ki je trajalo kar nekaj let in so bili vanj vključeni vsi bratje reda. Prav tako je predstavil prevajalsko delo do izida ter nekaj zanimivih podrobnosti, ki so spremljale prevajanje. Izrečena je bila zahvala vsej ekipi, ki je dolgo časa delala na tem projektu. Izid Konstitucij posledično narekuje še prevajanje generalnih statutov, pripravo provincialnega statuta in direktorija za vzgojo, kakor pripravo še ostalih s tem povezanih dokumentov. Dela je torej še precej.

Bratje so ob sklepu srečanja bili tudi spodbujeni, da bi Konstitucije radi vzeli v roke, jih brali in dovolili, da Sv. Duh po njih v smislu trajne vzgoje oblikuje njihovo življenje.

p. Danilo Holc, prov. tajnik